Jak nauczyć nasze mamy jeść zdrowo? Możemy nauczyć nasze mamy zdrowo jeść. Wystarczy kilka sugestii. Doceń to, że mamy mają swoje tradycje, przyzwyczajenia. Możesz zasugerować zmianę olejów na lepsze, kupno wolnowaru czy większej palety przypraw.
 
Mamy niezaangażowane w zdrowe odżywianie można wesprzeć kilkoma radami. Jeśli jest to przetworzona kuchnia, można kupić jej coś co będzie zdrowe, możemy zaprosić na zdrowsze przekąski, a później przekazać przepisy. Nic na siłę. Nie rujnuj relacji z tego względu. Jasne, kultura zdrowego jedzenia i gotowania którą my stosujemy jest inna od kuchni którą zna nasza mama.
 
DOBRE TŁUSZCZE
Pierwszym punktem i wpływem na dietę będą podpowiedzi, rady od strony żywienia. Używanie dobrych przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych. Zaprzestanie smażenia na margarynach, masłach zmiana na oliwę z oliwek czy olej rzepakowy. W tradycyjnej polskiej kuchni nie jesteśmy nauczeni jeść olejów na zimno. A warto się otworzyć na te produkty. Naturalne źródła witaminy E, przeciwutleniaczy w nasionach, orzechach.
 
WARZYWA I OWOCE
Możemy przemycić więcej warzyw i owoców. Dieta śródziemnomorska, dieta DASH - opiera się na przeciwutleniaczach. Filar tłuszczowy + warzywa i owoce. Zaczynaj od tych, które mama lubi, nie narzucaj egzotycznych warzyw od razu. Dbaj o to by rodzice mieli owoce i warzywa pod ręką. Okres menopauzy jest ważny by w diecie były warzywa i owoce. Warzywa strączkowe, fitoestrogeny.
 
NAWODNIENIE
Trzecia sprawa - nawodnienie, dobre napary, herbaty, mieszaki herbat. Dzbanki filtrujące, butelki filtrujące - tak by zadbać o nawodnienie.
 
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Styl życia, jeśli mamy nie do końca uprawiają sport. Warto zachęcać do aktywności. Spacery, delikatne aktywności. Niski stopień aktywności fizycznej to prosta droga do gorszego krążenia, samopoczucia, snu w nocy, regeneracje, otyłość. Przedstaw negatywy i pozytywy.
 
SEN
Co może wspomóc sen? Kosmetyki lawendowe, olejki lawendowe, napary z melisy, suplementy ułatwiające zapadanie w sen, magnez, wygodna poduszka, jedwabna poszewka.
 
SUPLEMENTACJA
Jest indywidualną sprawą.
 
Zaproponuj nowe zasady w kuchni, powiedz 3 proste rady, by mama nie zgubiła się w nadmiarze informacji. Zapraszaj do siebie na poczęstunki, proponuj i przypominaj. Małe kroki i małe zmiany, mogą długotrwale zmienić zdrowie naszych mam. Czas i samo opieka dla siebie.