Motywacje chcemy zmienić w zmiany na stałe. Czego nam trzeba ? Potrzeba analizy błędów, umiejętności i wiedzy. Zmiany, które pozwolą na zdrowsze nawyki, w rezultacie, które pozwolą nam stracić kilogramy na spokojnie, bez spiny. Zmiana długoterminowa.
 
Główną przyczyną tego, że działania nie przynoszą długoterminowych efektów jest to że nie jesteśmy w nich wytrwali i nie realizujemy ich przez określony dłuższy czas. Musimy podejmować decyzje, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Więc muszą być wygodne. Nie mogą być na siłę. Dieta zupowa, sokowa, owocowa czy kapuściana to nic co byście chcieli jeść do końca życia.
 
Dlaczego nie umiemy wytrwać długoterminowo w ograniczeniach? Czemu wszystko jest chwilowe? Bo korzystamy z krótkoterminowych strategii.
 
Krótkoterminowe strategie:
 • rzeczy wprowadzane nagle
 • zmiany nagłe
 • bez analizy
 • odchudzanie do wakacji
 • od poniedziałku
 • dopasowanie się do diety, nie dieta dopasowana do ciebie
 • całkowite zakazy
 • podejście wszystko albo nic
 
Wszystkie te rzeczy wytrwają najdłużej do weekendu. Brak autodiagnozy.
 
Nie jest tak że do odchudzania potrzebujecie jakiejś jednej konkretnej diety, właśnie tej i najbardziej skutecznej. Wcale to nie jest prawda.
 
 1. DIETA
Znaczenie słowa dieta zostało oznaczone jako odchudzająca, a to jest wszystko co jecie w ciągu dnia. Posiłki, przekąski, wszystko co jesz i to jest wasza dieta. Kultura diet nieco nam to popsuła. Wydaje nam się, że zawsze powinniśmy być na jakiejś diecie. Dieta odchudzająca czy odchudzanie oznacza zawsze redukcje.
 
 1. UJEMNY BILANS KALORYCZNY
Dietą możesz uzyskać ujemny bilans energetyczny, tak by były rezultaty. Do tego nie trzeba wymyślnych rozwiązań. Długoterminowy deficyt będzie skuteczny. Ale najpierw zastanów się co jest Twoim problemem.
 
 1. ZASTANÓW SIĘ CO CI SŁUŻY
Tak na prawdę, czasami większą uwagę przywiązujemy do innych spraw niż jedzenie, a jedzenie wybieramy na oślep. Bardziej skupiasz się na wybraniu kafelek do łazienki, ubrań, butów - a dietę bez zastanowienia. Wejdź w głąb siebie, sprawdź swoje wartości.
 
Odchudzanie się do konkretnej diety, do lata, do wakacji, do ślubu wprowadza stres i presje. Poczucie, że nie możemy się pomylić i schudnąć. W takich warunkach często jest racjonalnie działać, bo chcemy zrobić to jak najszybciej. I robi się później problem.
 
 1. NIE WYKLUCZAJ PRODUKTÓW
Duża ilość wykluczeń i niska kaloryczność - mnóstwo zakazanych w diecie - uciekaj! Krótkoterminowa dieta, która nie sprawdzi się na życie. Kiedy wyrzucisz słodycze i się oszukujesz, że do końca życia ich nie zjesz nie uczy kontroli nad tymi produktami. Jest to zwykłe zakazywanie, wymazywanie, udawanie że nie istnieją.
 
 1. NIE ZAKAZUJ SŁODYCZY
Co z tymi słodyczami? Da się w rozsądny sposób włączyć do diety. Wliczyć, urozmaicić dietę nimi. Mała słodkość nie jest błędem. Jest różnie, czasem poczucie ograniczenia nas przytłacza, i że mamy ochotę z niej uciec. Nie stosuj wykluczeń, ale użyj elastyczności.
 
 1. DIETA DOPASOWANA DO CIEBIE
My się dostosowujemy do diety, a nie dostosowujemy diety do siebie. Elastyczność jest niezbędna.
 
Podejmując krótkoterminowe rozwiązania licz się z tym, że znowu znajdziesz się w punkcie wyjścia. Jeżeli do tej pory próby odchudzania to te które były drastyczne i nie przyniosły skutków to dobry moment by znaleźć przyczynę i pomyśleć co się stało.
 
Bardzo często za przyczynę braku rezultatów szukamy w sobie, że to ze mną jest coś nie tak. To nie jest dobre postępowanie. Moje poprzednie próby nie dawały rezultatów to może coś z tymi sposobami jest nie tak, nie ze mną?
 
Trwałe odchudzanie wymaga nauki nowych umiejętności. Odchudzanie do lata, to tylko powierzchowne. Przechodząc na dietę wydaje nam się, że jak sobie zakażemy to nie będziemy tego jeść. Wydaje nam się, że nasze życie się zmieni jak schudniemy i koncentrujemy się na wyglądzie. Szybkie i krótkoterminowe odchudzanie. Tylko efekty przyczyn. Nie same przyczyny, bo one są dużo głębiej.
 
Nasz wygląd to efekt nie przyczyna. Realnymi przyczynami problemów z masą ciała to:
 • brak wsparcia
 • zmęczenie
 • złe nawyki
 • niskie poczucie własnej wartości
 • problemy
 • nieznajomość siebie
 • toksyczne relacje
 • brak wiary w siebie
 
My te problemy zajadamy.
 
Mechanizm radzenia sobie z problemami - kiedy próbujesz rozwiązać je, kiedy nie jest sobą przy ludziach i zachowuje się tak jakby inni oczekiwali.
 
Nadmierne kilogramy mogą być skutkiem zaniedbań samego siebie, nie pamiętamy kiedy się sobie podobaliśmy. Otyłość czy nadwaga jest skutkiem ubocznym tego co się kryje w nas. Mamy styl życia który nam nie służy. Mamy pracę, której nie lubimy, jesteśmy zestresowani i sfrustrowani. Zajadamy te problemy. Na poziomie podświadomym.